Pripravovaná novela zákona o cenách

Národná rada Slovenskej republiky (parlamentná tlač 626) rokuje o novele č.xxx/2021 Z.z., ktorou sa mení zákon č.18/1996 Z.z. o cenách v znení neskorších predpisov s účinnosťou od januára 2022. Ďalej uvádzame jedinú tému novely (zaokrúhľovanie cien platených v hotovosti); v praxi je potrebné používať úplné znenie zákona o cenách po jeho schválení a uverejnení v Zbierke zákonov SR.

 • Zaokrúhľovanie cien – cena platená v hotovosti sa zaokrúhľuje na 5 eurocentov. Celkový zvyšok nezaokrúhlenej ceny platenej v hotovosti, ktorý je nižší ako polovica hodnoty 5 eurocentov, sa zaokrúhľuje nadol a celkový zvyšok nezaokrúhlenej ceny platenej v hotovosti, ktorý je rovný alebo vyšší ako polovica hodnoty 5 eurocentov, sa zaokrúhľuje nahor (§ 3/4).
 • Zaokrúhľuje sa výsledná cena – ak je cena platená v hotovosti súčtom cien za viac kusov toho istého tovaru alebo viac kusov rôznych tovarov, zaokrúhľuje sa až výsledná cena platená v hotovosti. Cena platená v hotovosti vo výške 1 eurocent alebo 2 eurocenty sa zaokrúhľuje na 5 eurocentov. Takéto zaokrúhľovanie ceny nie je porušením cenovej disciplíny podľa tohto zákona (§ 3/4).
 • Dôvodová správa – cieľom je minimalizácia potreby používania 1 a 2 centových mincí so zámerom úspor, napríklad – zníženie nákladov podnikateľov na manipuláciu a bankové poplatky a zníženie nákladov na výrobu a distribúciu mincí. Zaokrúhľovanie sa bude týkať len hotovostných platieb, lebo cieľom je zníženie množstva mincí v obehu. Aj po novele zostanú 1 a 2 centové mince platným platidlom, a obchodníci budú povinní ich prijať, až do doby pokiaľ budú platiť v Európskej únii.

Autor článku

 • Ing. Vladimír Pastierik
 • Vladimír Pastierik
  Moje príspevky sú špecifické tým, že často prepájajú daňové právo s účtovníctvom a čiastočne aj s priľahlým právom (napr. obchodný zákonník. Takýto autorský prístup je v praxi vítaný, lebo aj tam treba vec riešiť komplexne. Asi 20 rokov som pracoval v chemickom podniku v Novákoch. Daňovým poradcom SKDP som od roku 1993. V minulosti tiež audítorom SKAU a súdnym znalcom v odbore účtovníctvo a daňovníctvo. Popri tom som lektor a publicista.

2 komentárov

 1. Dobry den, mam tri otazky:

  1. ako budu riesene uctenky platene ciastocne hotovostou a ciastocne platobnou kartou?
  Priklad
  Ak mam uctenku na 10,01, platba kartou 10,- eur, platba hotovostou 0,01 eur, bude platba hotovostou 0,05 eur?

  2. Zaokruhlenie bude bez DPH alebo v 0% DPH?

  3. Bude nutne zmenit zakon o EKASA? Pretoze upravy CHDU zrejme budu nutne.

  Dakujem

  • Odpovede som hľadal v dôvodovej správe (číslo tlače 626 v NR SR):

   1) Suma platená kartou s nezaokrúhľuje, len suma platená v hotovosti.
   Cena platená v hotovosti vo výške 1 alebo 2 centy sa zaokrúhli na 5 centov.

   2) Zaokrúhlenie sa týka ceny ako celku, teda aj s DPH.

   3) V dôvodovej správe sa uvádza, že existujúce pokladnice ERP by to mali technicky zvládnuť – majú sa dať nastaviť tak, aby zaokrúhlenie bolo vyčíslené na doklade z ERP vidieť, napr. + 0,01 alebo mínus 0,02.
   Či bude z toho dôvodu aj novela zákona o ERP sa neuvádza (skôr nebude); resp. v parlamente som zatiaľ taký návrh zákona nevidel.

Pridaj komentár