Manká a škody – účtovné a daňové súvislosti

Charakteristika – manká a škody
V praxi sa vo všeobecnosti pod pojmom manko rozumie chýbajúci majetok. Pod pojmom škoda sa rozumie úbytok alebo znehodnotenie majetku. Konkrétne definície v účtovnom práve a daňovom práve sú však presnejšie a vyplývajú z nich zložitejšie súvislosti.

Právna úprava

Manká a škody sú nákladové tituly, ktoré sú všeobecne nežiadúce. Štát sa nechce plošne podieľať na neproduktívnych nákladoch podnikateľských subjektov, pričom manká a škody sú takýmito neproduktívnymi nákladmi. V niektorých prípadoch sú však aj manká a škody daňovými nákladmi, a štát ich v účtovných a daňových predpisoch uznáva, lebo objektívne v procese podnikania vznikajú.

Daňové a účtovné predpisy upravujú manká a škody za daňové náklady v týchto prípadoch:

  • Podľa ustanovenia § 19 ods.

Článok si môžete zakúpiť samostatne, alebo si môžete predplatiť prístup ku všetkým článkom.

Kúpiť článok samostatne

 

9

10.8€ s DPH

Zakúpením článku získaváte časovo neobmedzený prístup k danému článku a komentárom.
Ročné predplatné

 

9.99

mesačne
11.99€ s DPH

Prístup ku všetkým článkom za jedno predplatné. Ročné predplatné platíte 12 mesiacov vopred jednou sumou.Mesačné predplatné

s viazanosťou*

11.90

mesačne
14.28€ s DPH

Prístup ku všetkým článkom za jedno predplatné. Mesačné predplatné Vám pravidelne odpočítame z platobnej karty. Viazanosť je 12 mesiacov.Autor článku

  • Ing. Vladimír Pastierik
  • Vladimír Pastierik
    Moje príspevky sú špecifické tým, že často prepájajú daňové právo s účtovníctvom a čiastočne aj s priľahlým právom (napr. obchodný zákonník. Takýto autorský prístup je v praxi vítaný, lebo aj tam treba vec riešiť komplexne. Asi 20 rokov som pracoval v chemickom podniku v Novákoch. Daňovým poradcom SKDP som od roku 1993. V minulosti tiež audítorom SKAU a súdnym znalcom v odbore účtovníctvo a daňovníctvo. Popri tom som lektor a publicista.