Stravné zamestnanci – benefit a jeho zdaňovanie

Obsah
5.02 strany
Situácia č. 1

Zamestnávateľ vyplatil zamestnancovi pri pracovnej ceste sumu stravného vo vyššej sume ako je suma stravného podľa zákona o cestovných náhradách. Vyššiu sumu zamestnávateľ vypláca na základe kolektívnej zmluvy. Bude toto stravné predmetom dane zo závislej činnosti u zamestnanca ?

Zamestnávateľ si bude môcť uplatniť do nákladov tento výdavok ?

 
Situácia č. 2

Zamestnávateľ poskytuje zamestnancom stravné lístky vo vyššej hodnote ako mu vyplýva zo Zákonníka práce ( §152  Zákonníka práce ).  Je toto stravné nad rámec zákona predmetom zo závislej činnosti zamestnanca ?

 

Zamestnávateľ si bude môcť uplatniť do nákladov tento výdavok nad rámec zákona ? …

Článok si môžete zakúpiť samostatne, alebo si môžete predplatiť prístup ku všetkým článkom.

Kúpiť článok samostatne

 

8

9.6€ s DPH

Zakúpením článku získaváte časovo neobmedzený prístup k danému článku a komentárom.




Ročné predplatné

 

9.99

mesačne
11.99€ s DPH

Prístup ku všetkým článkom za jedno predplatné. Ročné predplatné platíte 12 mesiacov vopred jednou sumou.



Mesačné predplatné

s viazanosťou*

11.90

mesačne
14.28€ s DPH

Prístup ku všetkým článkom za jedno predplatné. Mesačné predplatné Vám pravidelne odpočítame z platobnej karty. Viazanosť je 12 mesiacov.



Autor článku

  • Ing. Ivana Glazelová
  • Ing. Glazelová Ivana
    Daňový poradca osv. 1039/2014 . Členka Slovenskej komory daňových poradcov. Absolventka Národohospodárskej fakulty Ekonomickej univerzity v Bratislave, odbor Bankovníctvo. Dlhoročná prax v oblasti auditu ako asistent audítora. Dlhoročná prax v oblasti daní a účtovníctva.