Je mostový žeriav súčasť budovy z hľadiska odpisovania?

Mostový žeriav v hale – súčasť budovy alebo sólo stroj (odpisovanie)

Obchodná spoločnosť rozširuje svoju činnosť. Vo vlastnej výrobnej hale bude doplňovať pojazdný mostový žeriav. Z pohľadu odpisovania – bude to technické zhodnotenie budovy alebo sólo stroj ?

V podnikateľskej praxi je táto a podobné otázky časté. Užitočné rozhraničovacie pravidlá k tejto téme boli vydané pokynom Ministerstva financií SR číslo 3400/1998-62 (FS/3/1998; www.mfsr.sk). Ide o pokyn k už neplatnej právnej úprave, ktorý sa však dá aplikovať aj v súčasnosti na podmienky zákona č.595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ZDP), lebo ide prevažne o technický pohľad na vec.

Odpisovaným hmotným majetkom, …

Článok si môžete zakúpiť samostatne, alebo si môžete predplatiť prístup ku všetkým článkom.

Kúpiť článok samostatne

 

9

10.8€ s DPH

Zakúpením článku získaváte časovo neobmedzený prístup k danému článku a komentárom.
Ročné predplatné

 

9.99

mesačne
11.99€ s DPH

Prístup ku všetkým článkom za jedno predplatné. Ročné predplatné platíte 12 mesiacov vopred jednou sumou.Mesačné predplatné

s viazanosťou*

11.90

mesačne
14.28€ s DPH

Prístup ku všetkým článkom za jedno predplatné. Mesačné predplatné Vám pravidelne odpočítame z platobnej karty. Viazanosť je 12 mesiacov.Autor článku

  • Ing. Vladimír Pastierik
  • Vladimír Pastierik
    Moje príspevky sú špecifické tým, že často prepájajú daňové právo s účtovníctvom a čiastočne aj s priľahlým právom (napr. obchodný zákonník. Takýto autorský prístup je v praxi vítaný, lebo aj tam treba vec riešiť komplexne. Asi 20 rokov som pracoval v chemickom podniku v Novákoch. Daňovým poradcom SKDP som od roku 1993. V minulosti tiež audítorom SKAU a súdnym znalcom v odbore účtovníctvo a daňovníctvo. Popri tom som lektor a publicista.

Komentáre su uzatvorené.