Hodina otázok a odpovedí s daňovým poradcom – Nehnuteľnosť v podnikani a daňové otázky a riešenia

V tejto téme môžu predplatitelia  AUTORA.sk zadávať svoje otázky k opatreniam zavedeným v SR pre pandémiu COVID-19.

Daňový poradca, Ing. Vladimír Ozimý bude na ne odpovedať v utorok 12.05.2020 o 14h.

Pravidlá:

 • Otázky môžu klásť len predplatitelia AUTORA.sk  (musíte byť prihlásení)
 • Otázky môžete zadať aj vopred, nielen v rámci danej hodiny. V budúcnosti to môže byť len v rámci danej hodiny, budeme vyhodnocovať množstvo otázok v rámci časových a kapacitných možností.
 • Každý predplatiteľ môže zadať jednu otázku.
 • Otázky sa môžu týkať len vyhlásenej témy, tento krát je to téma “Nehnuteľnosť v podnikani a daňové otázky a riešenia “
 • Otázky zadávate v komentári tohoto článku, odpoveď bude priamo pod Vašou otázkou v rámci “stromovej” štruktúry komentárov.

otazky_odpovede

Autor článku

 • Ing. Vladimír Ozimý
 • Ing. Vladimír Ozimý
  Člen slovenskej komory daňových poradcov, lektor, autor viacerých odborných článkov v odborných publikáciach.

4 komentárov

 1. Dobrý deň, s.r.o. minulý rok neplatila preddavky tento rok jej vzniklo platenie preddavkov. Vzhľadom k opatreniam COVID-19, sa riadim minulým rokom a neplatí s.r.o. preddavky. Po skončení pandémie je povinná do jedného mesiaca od vyhlásenia konca pandemie uhradiť prvý preddavok. Moja otázka je, ak jej zostanú platit už len dva preddavky do konca zdaňovacieho obdobia, musí tie neuhradené doplatiť pri podaní DP alebo dané neuhradené preddavky nebude platiť vôbec.

  • Daňovník platí preddavky na daň z príjmov z poslednej známej daňovej povinnosti z roku 2018 ak aj podal daňové priznanie od 1.1.2020, ak vyšla vyššia ako vychádzala z daňového priznania roku 2018 a rozdiel dorovná do konca následujúceho kalendárneho mesiaca po mesiaci kedy uplynula lehota na podanie DP podľa § 21 lex korona. Toto rieši nariadenie vlády. Teda princíp paragrafu 42ods. 10 ZDP sa uplatní po uplynutí pandémia a preddavky sa musia dorovnať.

 2. Dobrý deň.
  Ako jediný spoločník SRO /neplatca DPH/ vložil do imania nehnuteľnosť. Ako správne účtovať náklady na takúto nehnuteľnosť? Napríklad odpisy, technické zhodnotenie, vybavenie – nabytok, spotrebiče? Nehnuteľnosť sa používa na prenájom.
  Ak by chcel spoločník spoločnosť predať, nehnuteľnosť by si chcel ponechať. Ako postupovať čo najefektívnejšie z daňového pohľadu?
  Ďakujem

  • Vložili ste nehnuteľnosť ako spoločník FO. Najskôr si treba vyriešiť paragraf 8ods. 2 ZDP. Teda spotreba dať pozor na zdanenie rozdielu vkladu. To sa vzťahuje len na nehnuteľnosti nadobudnuté do 5. rokov ak nebola v obchodnom majetku inak to neriešite. Ak už ste nehnuteľnosť vložili do spoločnosti, stala sa obchodným majetkom spoločnosti teda z pohľadu daňových výdavkov postupujete ako pri používaní obchodného majetku. Odpisy uplatnujete s ocenenia nehnuteľnosti pri vklade, náklady na prevádzku ak sa používa na prenájom sú daňovým výdavkom podľa paragrafu 2 písm. i ZDP. ODPISY musíte testovať podľa paragrafu 19 ODS. 3 pism. a ZDP teda musíte skúmať príjem alebo výnos k odpisom. No ak by chcel previesť v budúcnosti nehnuteľnosť na seba pri predaji spoločnosti, potom je viacero varian s rôznymi daňovými dopadmi. Darovanie je príjmom zo závislej činnosti čo je neefektívne dane a odvody, predaj v obvyklej cene nemá sivé vplyv na spoločníka ale má vplyv na cash-flow spoločníka, potom je možné vyplatiť vklad a vyplatiť ho nehnutelnostou, či sa vníma u spoločnosti ako predaj nehnuteľností. Nie je možné to do podrobná analyzovať pretože treba na to veľa informácií…ideál aby ste to prípadne riešili s niekým ak sa rozhodnete k predmetnému kroku.

Pridaj komentár