Ako dokladovať úhrady v hotovosti?

Sme spoločnosť s ručením obmedzeným a zaujíma nás, či správne v účtovníctve dokumentujeme nasledovné prípady:

Otázka č.1: Drobné nákupy cez pokladnicu (náklady) sú preukázané dokladom z registračnej pokladnice, plus nami vystavený výdavkový pokladničný doklad na meno zamestnanca, ktorý drobný nákup realizoval. Je tento postup správny ?

Otázka č.2: Faktúry uhrádzame zvyčajne cez banku. V prípade, že faktúru uhrádzame v hotovosti, vystavíme výdavkový pokladničný doklad na meno osoby, ktorá úhradu prijala, doklad podpísala a označila pečiatkou. Je potrebné, aby k tomuto nášmu výdavkovému pokladničnému dokladu bol priložený príjmový pokladničný doklad firmy, ktorá platbu prijala (odvolanie na príslušný paragraf zákona) ?

 

Odpoveď 1: Uvedený postup v prípade drobných nákupov považujeme za správny. …

Článok si môžete zakúpiť samostatne, alebo si môžete predplatiť prístup ku všetkým článkom.

Kúpiť článok samostatne

 

9

10.8€ s DPH

Zakúpením článku získaváte časovo neobmedzený prístup k danému článku a komentárom.
Ročné predplatné

 

9.99

mesačne
11.99€ s DPH

Prístup ku všetkým článkom za jedno predplatné. Ročné predplatné platíte 12 mesiacov vopred jednou sumou.Mesačné predplatné

s viazanosťou*

11.90

mesačne
14.28€ s DPH

Prístup ku všetkým článkom za jedno predplatné. Mesačné predplatné Vám pravidelne odpočítame z platobnej karty. Viazanosť je 12 mesiacov.Autor článku

  • Ing. Vladimír Pastierik
  • Vladimír Pastierik
    Moje príspevky sú špecifické tým, že často prepájajú daňové právo s účtovníctvom a čiastočne aj s priľahlým právom (napr. obchodný zákonník. Takýto autorský prístup je v praxi vítaný, lebo aj tam treba vec riešiť komplexne. Asi 20 rokov som pracoval v chemickom podniku v Novákoch. Daňovým poradcom SKDP som od roku 1993. V minulosti tiež audítorom SKAU a súdnym znalcom v odbore účtovníctvo a daňovníctvo. Popri tom som lektor a publicista.