Predaj stavebného pozemku nezdaniteľnou osobou (FO – občan)

Obsah
2.23 strany
Tento článok nadväzuje na  článok Predaj (ne)stavebného pozemku z pohľadu DPH a vysvetlíme si súvislosti v prípade ak pozemok predáva FO – občan.

 

Otázka: Môže sa stať FO – občan platiteľom DPH pri presiahnutí obratu podľa §4 ods.1 Zákona o DPH (49.790 EUR) z dôvodu predaja pozemkov?

Obrat je v zákone o DPH definovaný v odstavci §4 ods.7 Zákona o DPH, kde spadá aj paragraf §38 Zákona o DPH (dodanie a nájom nehnuteľnosti).

Odpoveď : áno,  za určitých okolností aj občan FO nepodnikateľ sa môže z dôvodu presiahnutia zákonom stanoveného obratu stať platiteľom DPH a dodávať stavebné pozemky s DPH, ak jeho činnosť pri predaji bude vykazovať známky ekonomickej činnosti. …

Článok si môžete zakúpiť samostatne, alebo si môžete predplatiť prístup ku všetkým článkom.

Kúpiť článok samostatne

 

4

4.8€ s DPH

Zakúpením článku získaváte časovo neobmedzený prístup k danému článku a komentárom.




Ročné predplatné

 

9.99

mesačne
11.99€ s DPH

Prístup ku všetkým článkom za jedno predplatné. Ročné predplatné platíte 12 mesiacov vopred jednou sumou.



Mesačné predplatné

s viazanosťou*

11.90

mesačne
14.28€ s DPH

Prístup ku všetkým článkom za jedno predplatné. Mesačné predplatné Vám pravidelne odpočítame z platobnej karty. Viazanosť je 12 mesiacov.



Autor článku

  • Ing. Ivana Glazelová
  • Ing. Glazelová Ivana
    Daňový poradca osv. 1039/2014 . Členka Slovenskej komory daňových poradcov. Absolventka Národohospodárskej fakulty Ekonomickej univerzity v Bratislave, odbor Bankovníctvo. Dlhoročná prax v oblasti auditu ako asistent audítora. Dlhoročná prax v oblasti daní a účtovníctva.