Inteligentné zákony pre účtovníkov
Uvádzacia cena

Vyhláška Federálneho ministerstva pre technický a investičný rozvoj o základných podmienkach dodávky na zabezpečenie vedecko-technického rozvoja 1983

Znenie účinné: od 01.01.1983 do 31.12.1989 Neplatné znenie pre dnes
181/1982 Zb.
Časová verzia predpisu účinná od 01.01.1983 do 31.12.1989
181
VYHLÁŠKA
Federálneho ministerstva pre technický a investičný rozvoj
z 27. decembra 1982
o základných podmienkach dodávky na zabezpečenie vedecko-technického rozvoja
Federálne ministerstvo pre technický a investičný rozvoj po dohode so Štátnou arbitrážou Československej socialistickej republiky a po prerokovaní so zúčastnenými ústrednými orgánmi podľa § 392 ods. 3 Hospodárskeho zákonníka č. 109/1964 Zb. v znení vyhlásenom pod č. 37/1971 Zb. a v znení zákona č. 165/1982 Zb. (ďalej len „zákon“) ustanovuje:

PRVÁ ČASŤ | ÚVODNÉ A VŠEOBECNÉ USTANOVENIA

§1 Predmet úpravy
(1)
Táto vyhláška upravuje hospodárske záväzky pri
a)
vykonávaní vedecko-technických prác,
b)
využívaní výsledkov vedecko-technických prác.
(2)
Na hospodárske záväzky vznikajúce pri vykonávaní vedecko-technických prác a využívaní výsledkov vedecko-technických prác na zabezpečenie obranyschopnosti a bezpečnosti štátu sa táto vyhláška vzťahuje, pokiaľ osobitné predpisy neustanovujú niečo iné.1)
§2
(1)
Na vykonávanie vedecko-technických prác sa uzavierajú zmluvy
- o vykonávaní výskumných prác,
- o vývoji nového výrobku,
- o vývoji novej technológie.
(2)
Na využívanie výsledkov vedecko-technických prác sa uzavierajú zmluvy
- o zabezpečení realizácie a využitia výsledkov výskumu a vývoja,
- o opätovnej realizácii výsledkov výskumu a vývoja.
§3 Pojmy
Na účely tejto vyhlášky sa rozumie
a)
vykonávaním vedecko-technických prác riešenie úlohy plánu rozvoja vedy a techniky alebo jeho časti2) alebo vykonávanie iných prác výskumného a vývojového zamerania na prípravu úlohy plánu rozvoja vedy a techniky alebo inak nevyhnutných prác pre rozvoj vedy a techniky,3) aj keď nie sú predmetom plánu rozvoja vedy a techniky (ďalej len „úloha"),
b)
využívaním výsledkov vedecko-technických prác zavádzanie výsledkov riešenia úloh (ďalej len „výsledok") do výroby alebo inej spoločenskej praxe.
§4 Účastníci záväzkových vzťahov
(1)
Riešiteľom je organizácia riešiaca úlohu.
(2)
Zadávateľom je organizácia, ktorá riešenie úlohy objednáva, alebo orgán, ktorý riešenie úlohy ukladá.
(3)
Realizátorom (ďalším realizátorom) je organizácia, ktorá zavádza výsledok do výroby alebo inej spoločenskej praxe.
(4)
Užívateľom je organizácia alebo orgán, ktorý výsledok využíva.
§5
Ak osobitný predpis neustanovuje, ktorá organizácia je oprávnená nakladať s výsledkom, alebo ak to neustanoví zadávateľ, je oprávnený nakladať s výsledkom riešiteľ.
§6 Povinnosť uzavrieť hospodársku zmluvu (k § 161 zákona)
Organizácie sú povinné uzavrieť zmluvu aj na základe zápisnice o prerokovaní dodávateľsko-odberateľských vzťahov v plánovacom procese.
§7 Povinnosť zmeniť alebo zrušiť záväzok (k § 125 ods. 8 zákona)
(1)
Ak dôjde k zmene úlohy štátneho plánu rozvoja vedy a techniky, sú organizácie povinné v súlade s touto zmenou upraviť vzájomné záväzky. Ak ďalšie riešenie oprávnený orgán zastavil, sú organizácie povinné vzájomnou dohodou záväzok zrušiť.
(2)
Ak nejde o úlohu štátneho plánu rozvoja vedy a techniky, je riešiteľ povinný na návrh zadávateľa pristúpiť na zmenu záväzku, ak je zmena v súlade s jeho možnosťami a zadávateľ dokáže jej odôvodnenosť; ak je ďalšie pokračovanie prác preukázateľne nepotrebné, je riešiteľ povinný pristúpiť na návrh zadávateľa na zrušenie záväzku.
(3)
Ak dôjde k zrušeniu záväzku podľa odsekov 1 a 2, poskytne zadávateľ riešiteľovi úhradu podľa osobitného predpisu.4)
§8 Zodpovednosť za omeškanie (k § 139 zákona)
Pri záväzkoch zabezpečujúcich úlohy štátneho plánu rozvoja vedy a techniky nemožno použiť ustanovenie prvej vety § 139 zákona.
§9 Postup pri uzavieraní zmluvy (k § 153 ods. 4 a § 154 zákona)
(1)
Návrh zmluvy o vykonávaní vedecko-technických prác predkladá riešiteľ najneskoršie do 2 mesiacov od vzniku povinnosti uzavrieť zmluvu. Zadávateľ je povinný vyjadriť sa k návrhu najneskôr do 2 mesiacov od jeho odoslania. Lehota na podanie žiadosti o rozhodnutie sporov o iných náležitostiach je 3 mesiace odo dňa vzniku zmluvy. Pri uzavieraní zmlúv pri úlohách plánu technického rozvoja sú organizácie povinné vychádzať z koordinačných plánov.
(2)
Návrh zmluvy o zabezpečení realizácie a využití výsledkov výskumu a vývoja predkladá realizátor. Užívateľ je povinný vyjadriť sa k návrhu najneskôr do 2 mesiacov od jeho odoslania. Organizácie sú povinné postupovať tak, aby sa zmluva uzavrela ešte pred začatím vývoja nových výrobkov.
(3)
Návrh zmluvy o opätovnej realizácii výsledkov výskumu a vývoja predkladá ďalší realizátor. Organizácia oprávnená nakladať s výsledkom je povinná vyjadriť sa k návrhu najneskôr do 2 mesiacov od jeho odoslania.
(4)
Na predkladanie návrhu zmluvy môžu organizácie dohodnúť aj iný postup; lehoty uvedené v odsekoch 1 až 3 sa však musia zachovať.

DRUHÁ ČASŤ

ZMLUVY O VEDECKO-TECHNICKÝCH PRÁCACH (k § 332d zákona)
§10 Povinnosti riešiteľa
(1)
Riešiteľ je povinný najmä
a)
riešiť úlohu tvorivým spôsobom v určených lehotách a parametroch, na úrovni najnovších dostupných poznatkov a metód vedy a techniky s cieľom dosiahnuť čo najvyššiu ekonomickú efektívnosť výsledku a v súlade s požiadavkami na ochranu zdravia a bezpečnosti pri práci a ochranu životného prostredia,
b)
v prípade, že zistí možnosť rýchlejšieho alebo efektívnejšieho postupu prác vzhľadom na určené ciele alebo že zistí nevyhnutnosť zvýšenia alebo zníženia nákladov, rozšírenia, obmedzenia alebo zastavenia prác, prípadne iných závažnejších zmien, ktoré majú vplyv na základné parametre alebo ciele úlohy, alebo že zistí nemožnosť dosiahnuť dohodnutý cieľ, vypracovať odôvodnený návrh na zmenu záväzku alebo zrušenie a urýchlene ho prerokovať so zadávateľom.
(2)
Riešiteľ zodpovedá za porušenie priemyselných, autorských práv a iných obdobných práv.5)
§11 Povinnosti zadávateľa
Zadávateľ je povinný najmä
a)
iniciatívne spolupracovať v dohodnutom rozsahu na zabezpečení cieľov uvedených v zmluve a v tomto rozsahu poskytovať riešiteľovi dojednané plnenia,
b)
predložiť riešiteľovi návrh na zmenu záväzku a úlohy, pokiaľ sa zmenili podmienky využitia výsledku oproti predpokladom pri uzavretí zmluvy,
c)
poskytnúť riešiteľovi na žiadosť informácie o hospodárskych prínosoch realizovaného výsledku,
d)
vyvinúť úsilie, aby výsledky vyriešenej úlohy sa v čo najkratšom čase využili vo výrobe alebo v inej spoločenskej praxi.
§12 Ostatné náležitosti hospodárskej zmluvy
Okrem náležitostí potrebných pre vznik zmluvy (§ 153 odsek 1 zákona) organizácie v zmluve spravidla uvedú aj:
a)
lehoty a spôsob postupného spresňovania predmetu plnenia včítane technicko-ekonomických parametrov,
b)
podrobnosti o financovaní, fakturovaní a platení podľa povahy dodávky v súlade s predpismi o financovaní, fakturovaní a platení,
c)
cenu úlohy určenú podľa cenových predpisov a podrobné podmienky pre jej spresňovanie a overovanie v súlade s cenovými predpismi, ako aj podiely na cenovom zvýhodnení a devízovej zainteresovanosti,
d)
spôsob odovzdania a posudzovania dosiahnutého výsledku, ako aj jeho kontroly, a lehotu začatia preberajúceho konania,
e)
spôsob vykonania skúšok, prípadne zabezpečenie postupu a spolupráce organizácií pri osvojení výroby,
f)
podmienky ochrany a využívania priemyselných, autorských a iných obdobných práv v súlade s osobitnými predpismi,5)
g)
rozsah a spôsob utajenia,6)
h)
či a ako sa umožní kontrola kvality rozširovaného výsledku, prípadne ako sa rozširovaný výsledok označí.
§13 Zmluva o vykonaní výskumných prác
(1)
Zmluvou o vykonaní výskumných prác sa riešiteľ zaväzuje vyriešiť výskumnú úlohu a výsledok odovzdať v dohodnutom čase zadávateľovi. Zadávateľ sa zaväzuje spolupracovať spôsobom a v čase uvedenom v zmluve a výsledok odobrať a zaplatiť alebo zabezpečiť zaplatenie, pokiaľ z osobitných predpisov nevyplýva niečo iné.7)
(2)
Ak zmluva neobsahuje dohodu o odovzdaní úlohy po častiach, platí, že sa celý výsledok odovzdá a prevezme naraz.
§14
Reklamovať nemožno po uplynutí 5 rokov od splnenia dodávky.
§15
(1)
Zápisnica o prevzatí výsledku obsahuje najmä vyhodnotenie riešenia úlohy, súpis zistených vád a dohodu o opatreniach a lehotách na ich odstránenie; pokiaľ nedošlo k dohode, stanoviská organizácií. Ak nedôjde k prevzatiu výsledku, organizácie spíšu zápisnicu, v ktorej uvedú svoje odôvodnené stanoviská.
(2)
Zadávateľ nesmie odmietnuť prevzatie výsledku pre závady, ktorých pôvod je vo vadách podkladov, materiálov, strojov alebo zariadení, ktoré riešiteľovi sám dodal, prípadne vo vadách iného spolupôsobenia, ktoré riešiteľovi sám poskytol; to však neplatí v prípade, keď riešiteľ o vadách vedel alebo vedieť musel a zadávateľa na ne neupozornil.
§16
(1)
Riešiteľ je oprávnený požadovať, aby zadávateľ uzavrel do primeraného času s rozhodujúcimi užívateľmi zmluvy o zabezpečení realizácie a využitia výsledkov výskumu a vývoja; je oprávnený požadovať, aby sa návrhy týchto zmlúv s ním vopred prerokovali alebo aby bol ich účastníkom a aby sa do týchto zmlúv zahrnuli jeho odôvodnené požiadavky.
(2)
Ak zadávateľ nie je realizátorom, je riešiteľ oprávnený požadovať, aby sa zadávateľ zaviazal, že do primeraného času zabezpečí prevedenie príslušných práv a povinností zo zmluvy na realizátora.
(3)
V prípade, že sa zmluvy s rozhodujúcimi užívateľmi neuzavrú alebo že pri ich uzavieraní sa nesplnili odôvodnené požiadavky riešiteľa, je riešiteľ oprávnený požadovať zodpovedajúce zmeny alebo zrušenie záväzkov, pokiaľ taký postup bude hospodársky účelný. Zadávateľ je v týchto prípadoch povinný poskytnúť riešiteľovi úhradu podľa osobitného predpisu.4)
Zmluva o vývoji nového výrobku
§17
(1)
Zmluvou o vývoji nového výrobku sa riešiteľ zaväzuje vyvinúť nový výrobok a v dohodnutom čase odovzdať zadávateľovi výsledok zodpovedajúci dohodnutému cieľu. Zadávateľ sa zaväzuje spolupracovať spôsobom a v čase v zmluve uvedenom a výsledok odobrať a zaplatiť alebo zabezpečiť zaplatenie, pokiaľ z osobitných predpisov nevyplýva niečo iné.7)
(2)
Organizácie v zmluve uvedú, či záväzok riešiteľa zahŕňa len spracovanie dokumentácie, alebo či zahŕňa aj dodávku prototypu alebo unikátu. Pokiaľ sa organizácie nedohodnú inak, platí, že záväzok riešiteľa zahŕňa len spracovanie dokumentácie.
(3)
Ustanovenia § 13 ods. 2, § 15 a 16 platia obdobne.
§18
Reklamovať nemožno po uplynutí 5 rokov od splnenia dodávky s výnimkou vád prototypov alebo unikátov, kde lehota na reklamáciu je 18 mesiacov od dodania.
Zmluva o vývoji novej technológie
§19
(1)
Zmluvou o vývoji novej technológie sa riešiteľ zaväzuje vyvinúť novú technológiu výrobného alebo iného procesu a v dohodnutom čase odovzdať zadávateľovi výsledok zodpovedajúci dohodnutému cieľu. Zadávateľ sa zaväzuje spolupracovať spôsobom a v čase v zmluve uvedenom a výsledok odobrať a zaplatiť, pokiaľ z osobitných predpisov nevyplýva niečo iné.7)
(2)
Organizácie v zmluve uvedú, či záväzok riešiteľa zahŕňa len spracovanie dokumentácie vyriešenej novej technológie, alebo či zahŕňa aj vývoj nového výrobku, alebo či zahŕňa aj vývoj zariadenia a jeho dodávku. Pokiaľ sa organizácie nedohodnú inak, platí, že záväzok riešiteľa zahŕňa len spracovanie dokumentácie.
(3)
Ak sa zmluvou zabezpečuje vývoj novej technológie pre pripravovanú stavbu, je zadávateľ povinný prerokovať návrh zmluvy s generálnym projektantom (s organizáciou prichádzajúcou do úvahy ako generálny projektant) a prípadne s ďalšími organizáciami, ktoré prichádzajú do úvahy ako budúci účastníci výstavby, pokiaľ ich spolupráca nie je zabezpečená zmluvou podľa § 271 zákona.
(4)
Ustanovenia § 13 ods. 2, § 15 a 16 platia obdobne.
§20
Reklamovať nemožno po uplynutí 5 rokov od splnenia dodávky s výnimkou vád zariadenia, kde lehota na reklamáciu je 18 mesiacov od uvedenia zariadenia do prevádzky; táto lehota sa predlžuje o čas, po ktorý možno reklamovať vady súboru strojov a zariadení, ktorého súčasťou sa vyriešené zariadenie stalo.
§21
(1)
Ak predmetom záväzku je tak vykonanie výskumných prác, ako aj vývoj nového výrobku alebo nová technológia, uzaviera sa o tom jedna zmluva.
(2)
Ustanovenia § 12 až 20 platia obdobne.

TRETIA ČASŤ

ZMLUVY O VYUŽÍVANÍ VÝSLEDKOV VEDECKO-TECHNICKÝCH PRÁC (k § 332e zákona)
Zmluva o zabezpečení realizácie a využitia výsledkov výskumu a vývoja
§22
(1)
Zmluvou o zabezpečení realizácie a využitia výsledku sa realizátor a užívateľ (odberateľ) zaväzujú
a)
na časovo a vecne vymedzenú spoluprácu potrebnú na úspešné dokončenie riešenia úloh a na prípravu a splnenie plánovanej realizácie a na využitie výsledku,
b)
na to, že za predpokladov uvedených v zmluve budú po úspešnom skončení riešenia úlohy uzavierať v určenom rozsahu a po určený čas zmluvy o dodávkach, ktorými sa zabezpečí využitie výsledku, alebo že zabezpečia uzavretie zmlúv s ďalšími organizáciami.
(2)
Účastníkom zmluvy môže byť aj riešiteľ.
§23
(1)
Zmluva musí obsahovať najmä údaje o tom, za akých predpokladov, na aký rozsah dodávok a po aký čas sú organizácie povinné uzavierať zmluvy, ktorými zabezpečia využitie výsledku, a záväzky na časovo a vecne vymedzenú spoluprácu potrebnú na úspešné dokončenie riešenia úlohy a na splnenie plánovanej realizácie výsledku.
(2)
Predmetom spolupráce je spravidla
a)
spresňovanie technických, ekonomických alebo technologických parametrov budúcich plnení včítane predpokladaných účinkov,
b)
určenie minimálnej technicky únosnej a maximálne možnej sériovosti,
c)
spracovanie obchodnej a technickej dokumentácie, propagačných materiálov, vlastná propagácia a riešenie technických otázok využitia,
d)
riešenie podrobných technických výrobných otázok, designu, obalov, spôsobu prepravy,
e)
prerokúvanie stavu realizácie výsledku a výsledkov prieskumu trhu v určených lehotách,
f)
účasť na poloprevádzkovom overovaní, skúšobnej prevádzke, osvojovaní výroby,
g)
informácie o stave prerokúvania návrhu veľkoobchodnej ceny.
(3)
Ak účastníkom zmluvy má byť aj riešiteľ (§ 22 ods. 2), musia sa jeho práva a povinnosti samostatne vymedziť.
§24
(1)
Realizátor je povinný na žiadosť užívateľa pristúpiť na zmenu alebo zrušenie záväzku aj vtedy, ak
a)
výsledok nedosahuje technickú, ekonomickú, technologickú alebo inú úroveň, ktorá sa na plnenie záväzku v zmluve dohodla ako predpoklad,
b)
neposkytla sa dohodnutá spolupráca a táto skutočnosť mohla nepriaznivo ovplyvniť ďalšie využitie výsledku.
(2)
Užívateľ má túto povinnosť len v prípade uvedenom v odseku 1 písm. b).
§25
(1)
Organizácia, ktorá je v omeškaní s plnením záväzku na časovo a vecne vymedzenú spoluprácu, je povinná zaplatiť oprávnenej organizácii penále vo výške 500 Kčs za každý deň omeškania, najviac však 15 000 Kčs za omeškanie pre každý jednotlivý záväzok.
(2)
Ak z dôvodov, ktoré sú na strane užívateľa, nedôjde k predpokladanému využitiu výsledku, zaplatí užívateľ realizátorovi penále vo výške 10 % hodnoty plnenia, na ktoré sa mali uzavrieť zmluvy o dodávke. Právo na penále vzniká vždy za ročné obdobie, v ktorom malo dôjsť k predpokladanému zabezpečeniu využitia výsledku.
(3)
Ak z dôvodov, ktoré sú na strane realizátora, nedôjde k uzavretiu zmluvy o dodávke, zaplatí realizátor užívateľovi penále vo výške 10 % hodnoty plnenia, na ktoré sa mali uzavrieť zmluvy o dodávke. Právo na penále vzniká vždy za ročné obdobie, v ktorom malo dôjsť k predpokladanému uzavretiu zmluvy o dodávke.
(4)
Organizácie, ktorým vzniklo právo na majetkové sankcie podľa odsekov 1 až 3, môžu od ich účtovania a vymáhania sčasti alebo celkom upustiť.
Zmluva o opätovnej realizácii výsledkov výskumu a vývoja
§26
Zmluvou o opätovnej realizácii výsledkov výskumu a vývoja sa organizácia, ktorá je oprávnená nakladať s výsledkom, zaväzuje umožniť ďalším realizátorom plné alebo čiastočné využitie výsledku. Ďalší realizátor sa zaväzuje využívať výsledok iba dohodnutým spôsobom a za využívanie zaplatiť, pokiaľ z osobitných predpisov nevyplýva niečo iné.7)
§27
Organizácia, ktorá je oprávnená nakladať s výsledkom, môže odmietnuť ďalšiemu realizátorovi uzavretie zmluvy, len pokiaľ tomu bráni ochrana štátneho alebo hospodárskeho tajomstva alebo právo prvého realizátora na výlučné využitie, alebo pokiaľ by opätovná realizácia odporovala zásadám hospodárskej politiky Československej socialistickej republiky.
§28
(1)
Zmluva musí obsahovať najmä údaje o spôsobe opätovného využitia výsledku a údaje o spôsobe a čase odovzdania podkladov umožňujúcich opätovné využitie výsledku.
(2)
Zmluva spravidla obsahuje aj
a)
dohodu o odbornej pomoci organizácie, ktorá je oprávnená nakladať s výsledkom pri opätovnej realizácii výsledku a odovzdávaní skúseností z jeho prvších realizácií,
b)
dohodu o tom, za akých predpokladov a podmienok možno využiť výsledok v pozmenenej forme,
c)
dohodu o dobe opätovného využitia výsledku; ak doba nie je dohodnutá, ide o zmluvu uzavretú na dobu neurčitú,
d)
dohodu o spôsobe odplaty za opätovné využitie výsledku;8) ak sa odplata vypočítava z ekonomického úžitku, ktoré opätovné využitie výsledku prinesie ďalšiemu realizátorovi, dohodnú organizácie súčasne spôsob, ktorým bude ďalší realizátor organizácii oprávnenej nakladať s výsledkom dosiahnutý úžitok oznamovať, a spôsob možnosti prípadného overenia,
e)
údaje
1.
o organizácii, ktorá je prvým realizátorom, prípadne o ďalších realizátoroch, ktorým sa už poskytlo opätovné využitie výsledku,
2.
o osobných, osobno - majetkových a majetkových právach tých, ktorí sa na vytvorení výsledku podieľali, prípadne o právach tretích organizácií k vytvorenému výsledku,
3.
o výpočte práv a povinností, ktoré vznikajú ďalšiemu realizátorovi v súvislosti s opätovnou realizáciou.
§29
(1)
Pri uzavieraní a plnení zmluvy sú organizácie povinné postupovať tak, aby neboli dotknuté oprávnené záujmy prvého realizátora, prípadne riešiteľa.
(2)
Ak opätovnou realizáciou dôjde k rozširovaniu výsledku na vnútornom alebo zahraničnom trhu, má organizácia, ktorá je oprávnená nakladať s výsledkom, právo požadovať na ďalšom realizátorovi, aby mu umožnil kontrolu kvality rozširovaného výsledku a aby rozširované predmety dohodnutým spôsobom označoval.
§30
Ak ďalší realizátor využíva výsledok v rozpore so zmluvou, najmä ak nedodržiava kvalitu výsledku, ktorý rozširuje na vnútorný alebo zahraničný trh, alebo ak rozširované predmety dohodnutým spôsobom neoznačuje, má organizácia oprávnená nakladať s výsledkom právo požadovať zrušenie zmluvy. Ak bola zmluva z týchto dôvodov zrušená, má organizácia oprávnená nakladať s výsledkom právo na odplatu za celý začatý kalendárny rok, v ktorom došlo k zrušeniu zmluvy.

ŠTVRTÁ ČASŤ

ZÁVÄZKY ZALOŽENÉ PRÍKAZOM NADRIADENÉHO ORGÁNU (k § 332f zákona)
§31
(1)
Ak záväzok vyvinúť nový výrobok alebo novú technológiu je založený príkazom nadriadeného orgánu, je tento povinný zabezpečiť, aby práva a povinnosti z tohto záväzku sa previedli na realizátora.
(2)
Príkaz nadriadeného orgánu, ktorým sa zakladá záväzok zabezpečiť úlohu, musí primerane obsahovať náležitosti hospodárskych zmlúv. Ustanovenia § 11 písm. b), c), § 16 a 25 sa však nepoužijú.

PIATA ČASŤ | ZÁVEREČNÉ USTANOVENIE

§32
Táto vyhláška nadobúda účinnosť 1. januárom 1983.
Minister:

Ing. Šupka v. r.
1)
Vyhláška Ministerstva národnej obrany č. 118/1964 Zb., ktorou sa vydávajú základné podmienky dodávky výrobkov a vývojových prác určených na zabezpečenie obranyschopnosti štátu.
Smernice Všeob-sm.-21 (práv).
2)
Jednotné metodické pokyny pre vypracovanie návrhu päťročného plánu na roky 1981-1985 a návrhu vykonávacieho plánu na rok 1981 - č. 38, formulár KP-2, vysvetlivka 12, reg. v čiastke 18/1980 Zb.
3)
Napríklad technicko-ekonomická štúdia, práce vykonávané strediskom vedecko-technických a ekonomických informácií podľa smerníc FMTIR č. 2/1974 o sústave vedeckých, technických a ekonomických informácií (Spravodajca FMTIR č. 3/1974), vedúcim pracoviskom vedecko-technického rozvoja podľa smerníc FMTIR č. 4/1972 o vedúcich pracoviskách vedecko-technického rozvoja, reg. v čiastke 22/1972 Zb. (Spravodajca FMTIR č. 5/1972).
5)
Zákon č. 8/1952 Zb. o ochranných známkach.
Zákon č. 35/1965 Zb. o literárnych, vedeckých a umeleckých dielach (autorský zákon).
Zákon č. 84/1972 Zb. o objavoch, vynálezoch, zlepšovacích návrhoch a priemyselných vzoroch.
Vyhláška ministra zahraničných vecí č. 88/1974 Zb. o Zmluve o právnej ochrane vynálezov, priemyselných vzorov, úžitkových vzorov a ochranných známok pri uskutočňovaní hospodárskej a vedecko-technickej spolupráce.
Vyhláška ministra zahraničných vecí č. 133/1978 Zb. o Dohode o vzájomnom uznávaní autorských osvedčení a iných ochranných dokumentov na vynálezy.
6)
Zákon č. 102/1971 Zb. o ochrane štátneho tajomstva.
Nariadenie vlády Československej socialistickej republiky č. 148/1971 Zb. o ochrane hospodárskeho a služobného tajomstva. Nariadenie vlády Československej socialistickej republiky č. 149/1971 Zb. o základných skutočnostiach tvoriacich predmet štátneho tajomstva.
7)
§23 ods. 5 písm. a) smerníc ministerstiev financií o financovaní niektorých výdavkov rozpočtových a príspevkových organizácií (Finančný spravodajca, čiastka 10/1972) reg. v čiastke 7/1973 Zb.
8)
Úprava Federálneho cenového úradu, Českého cenového úradu a Slovenského cenového úradu č. V-1/82 (Cenový vestník čiastka 23/1982) reg. v čiastke 17/1982 Zb.