Novela zákona o DPH (zmeny 2021 a 2022)

Národná rada SR (parlamentná tlač 627) schválila zákon č.408/2021 Z.z., ktorým sa novelizuje zákon č.222/2004 Z.z. o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších predpisov s rôznou účinnosťou. Ďalej uvádzame vybrané témy schválených zmien; v praxi je potrebné používať úplné znenie zákona o DPH.

Účinnosť od 15. novembra 2021

  • Oznámenie bankového účtu – platiteľ je povinný bezodkladne (dňom daňovej registrácie alebo dňom zriadenia bankového účtu) oznámiť finančnému riaditeľstvu každý vlastný bankový účet, ktorý bude používaný na podnikanie, ktoré je predmetom DPH ( 6/1); rovnakú oznamovaciu povinnosť majú podľa prechodných ustanovení aj už registrované zdaniteľné osoby, a to v termíne do 30.

Článok si môžete zakúpiť samostatne, alebo si môžete predplatiť prístup ku všetkým článkom.

Kúpiť článok samostatne

 

9

10.8€ s DPH

Zakúpením článku získaváte časovo neobmedzený prístup k danému článku a komentárom.
Ročné predplatné

 

9.99

mesačne
11.99€ s DPH

Prístup ku všetkým článkom za jedno predplatné. Ročné predplatné platíte 12 mesiacov vopred jednou sumou.Mesačné predplatné

s viazanosťou*

11.90

mesačne
14.28€ s DPH

Prístup ku všetkým článkom za jedno predplatné. Mesačné predplatné Vám pravidelne odpočítame z platobnej karty. Viazanosť je 12 mesiacov.Autor článku

  • Ing. Vladimír Pastierik
  • Vladimír Pastierik
    Moje príspevky sú špecifické tým, že často prepájajú daňové právo s účtovníctvom a čiastočne aj s priľahlým právom (napr. obchodný zákonník. Takýto autorský prístup je v praxi vítaný, lebo aj tam treba vec riešiť komplexne. Asi 20 rokov som pracoval v chemickom podniku v Novákoch. Daňovým poradcom SKDP som od roku 1993. V minulosti tiež audítorom SKAU a súdnym znalcom v odbore účtovníctvo a daňovníctvo. Popri tom som lektor a publicista.