Jednoduché účtovníctvo – účtovné odpisy a daňové odpisy

Aké pravidlá platia pri odpisovaní v jednoduchom účtovníctve pre podnikateľov ? Tiež sa tu rozlišujú účtovné odpisy a daňové odpisy ?

Základné pravidlá pre odpisovanie obsahuje §28 zákona č.431/2002 Z.z. o účtovníctve v znení neskorších predpisov. Ďalšiu metodiku, teda aj odpisovanie, upravuje v jednoduchom účtovníctve pre podnikateľov Opatrenie č.MF/27076/2007-74 v znení neskorších predpisov (postupy účtovania). Na určenie odpisov si podnikateľ, tak v podvojnom účtovníctve, ako ak v jednoduchom účtovníctve, zostavuje odpisový plán účtovných odpisov. Pritom podnikateľ – fyzická osoba účtujúca v jednoduchom účtovníctve môže (nemusí) dobrovoľne prevziať do účtovníctva daňové odpisy podľa zákona o dani z príjmov; umožňuje to ustanovenie   §28 ods.3 zákona o účtovníctve.

Podľa § 20 ods. 4 postupov účtovania v jednoduchom účtovníctve platí, …

Článok si môžete zakúpiť samostatne, alebo si môžete predplatiť prístup ku všetkým článkom.

Kúpiť článok samostatne

 

9

10.8€ s DPH

Zakúpením článku získaváte časovo neobmedzený prístup k danému článku a komentárom.
Ročné predplatné

 

9.99

mesačne
11.99€ s DPH

Prístup ku všetkým článkom za jedno predplatné. Ročné predplatné platíte 12 mesiacov vopred jednou sumou.Mesačné predplatné

s viazanosťou*

11.90

mesačne
14.28€ s DPH

Prístup ku všetkým článkom za jedno predplatné. Mesačné predplatné Vám pravidelne odpočítame z platobnej karty. Viazanosť je 12 mesiacov.Autor článku

  • Ing. Vladimír Pastierik
  • Vladimír Pastierik
    Moje príspevky sú špecifické tým, že často prepájajú daňové právo s účtovníctvom a čiastočne aj s priľahlým právom (napr. obchodný zákonník. Takýto autorský prístup je v praxi vítaný, lebo aj tam treba vec riešiť komplexne. Asi 20 rokov som pracoval v chemickom podniku v Novákoch. Daňovým poradcom SKDP som od roku 1993. V minulosti tiež audítorom SKAU a súdnym znalcom v odbore účtovníctvo a daňovníctvo. Popri tom som lektor a publicista.