Inteligentné zákony pre účtovníkov
Uvádzacia cena

Nariadenie na vykonanie zákona č. 8/1952 Sb. o ochranných známkach a chránených vzoroch 1953

Znenie účinné: od 08.06.1953 do 31.12.1972 Neplatné znenie pre dnes
15/1952 Zb.
Časová verzia predpisu účinná od 08.06.1953 do 31.12.1972
15.
Nariadenie ministra-predsedu Štátneho úradu plánovacieho
zo dňa 15. apríla 1952
na vykonanie zákona č. 8/1952 Sb. o ochranných známkach a chránených vzoroch.
Minister-predseda Štátneho úradu plánovacieho po dohode so zúčastnenými členmi vlády nariaďuje podľa § 38 zákona č. 8/1952 Sb., o ochranných známkach a chránených vzoroch (ďalej len zákon):

Prvá časť. | Ochranné známky.

Diel I.
Prihláška ochrannej známky.
§1
(1)
Prihláška ochrannej známky podáva sa na Úrade pre vynálezy a zlepšovacie námety písomne. V prihláške treba uviesť názov a sídlo (meno, priezvisko a bydlisko) prihlasovateľa, predmet podnikania, znenie, poprípade opis známky a výpočet výrobkov alebo tovaru (ďalej len výrobky), pre ktoré má ochranná známka byť zapísaná.
(2)
Prihláška smie obsahovať len jednu ochrannú známku.
§2
(1)
K prihláške treba pripojiť:
a)
doklad o názve podniku a predmete podnikania;
b)
tlačový štoček ochrannej známky v tvare hranola o rozmeroch dĺžky a šírky 15 až 100 mm a tlačovej výšky 24 mm; pri priestorových známkach štoček ich plošného zobrazenia;
c)
10 odtlačkov štočku; ak ide o ochrannú známku vo farebnom zhotovení, 2 odtlačky štočku a 10 farebných vyhotovení známky; pri priestorových známkach jedno pôvodné vyhotovenie známky a 10 odtlačkov štočku; ak ide o ochrannú známku priestorovú vo farebnom zhotovení, 2 odtlačky štočku a 10 plošných farebných zobrazení známky;
d)
6 prieklepom vyhotovených soznamov, ak výpočet výrobkov obsahuje viac než 10 údajov.
(2)
Ak ide o ochrannú známku utvorenú zo slov, písmen alebo číslic, netreba predkladať ani odtlačky ani štoček, okrem prípadu, ak ochrannú známku majú tvoriť slová, písmená alebo číslice vo zvláštnom zhotovení.
§3
Ak žiada prihlasovateľ o zápis ochrannej známky na základe zápisu v cudzine, pripojí namiesto dokladu o názve podniku a predmete podnikania osvedčenie o zápise ochrannej známky v cudzine potvrdené kompetentným úradom. Úrad pre vynálezy a zlepšovacie námety môže uložiť prihlasovateľovi, aby v určenej lehote predložil overený preklad tohto osvedčenia.
§4
(1)
Ak uplatní prihlasovateľ právo prednosti podľa ustanovení medzinárodných dohovorov, musí už v prihláške uviesť čas prihlášky, z ktorej odvodzuje právo prednosti, a krajinu, v ktorej táto prihláška bola podaná.
(2)
Do troch mesiacov od podania prihlášky musí prihlasovateľ svoje právo prednosti preukázať potvrdením o prihláške známky, z ktorej odvodzuje právo prednosti. Úrad pre vynálezy a zlepšovacie námety môže uložiť prihlasovateľovi, aby v určenej lehote predložil overené preklady tohto potvrdenia.
(3)
Úrad pre vynálezy a zlepšovacie námety nezapíše ochrannú známku, prihlásenú podľa odseku 1, dokiaľ prihlasovateľ nepredloží osvedčenie uvedené v § 3.
§5
Ak má prihláška ochrannej známky nedostatky, vyzve Úrad pre vynálezy a zlepšovacie námety prihlasovateľa, aby nedostatky v určenej lehote odstránil. Ak prihlasovateľ tejto výzve nevyhovie, Úrad pre vynálezy a zlepšovacie námety prihlášku odmietne.
Diel II.
Zápis ochrannej známky.
§6
(1)
Úrad pre vynálezy a zlepšovacie námety riadne prihlásenú známku preskúma, či je spôsobilá na zápis (§ 2 zákona).
(2)
Ak Úrad pre vynálezy a zlepšovacie námety po preskúmaní zistí, že známka je spôsobilá na zápis, zapíše ju do registra ochranných známok, vydá prihlasovateľovi osvedčenie o zápise a oznámi jej zápis v Sbierke ochranných známok a chránených vzorov; inak prihlášku zamietne.
§7
Ak zistí Úrad pre vynálezy a zlepšovacie námety, že prihlásená známka, ktorá je inak na zápis spôsobilá, je rovnaká ako známka pre výrobky toho istého druhu už zapísaná, alebo že je s ňou zameniteľná, upozorní na to prihlasovateľa a zároveň ho vyzve, aby sa v určenej lehote vyjadril, či trvá na prihláške. Ak prihlasovateľ prihlášku neodvolá, bude známka zapísaná.
§8
(1)
Zápis ochrannej známky v registri obsahuje poradové číslo registra, čas prihlášky a deň zápisu, znenie ochrannej známky alebo jej pôvodné vyhotovenie, pri známke priestorovej jej plošné zobrazenie, názov a sídlo (meno, priezvisko a bydlisko) prihlasovateľa, predmet podnikania a soznam výrobkov, pre ktoré je známka zapísaná.
(2)
Pôvodné vyhotovenia priestorových ochranných známok sú súčasťou registra.
§9
Osvedčenie o zápise ochrannej známky obsahuje všetky údaje obsiahnuté v zápise do registra. Na žiadosť sa v osvedčení vyznačia i zmeny neskoršie v registri urobené.
Diel III.
Prevod ochrannej známky.
§10
(1)
Žiadosť o prevod známky a žiadosť o súhlas na prevod známky (§ 9 ods. 1 zákona) podávajú sa na Úrade pre vynálezy a zlepšovacie námety písomne.
(2)
V prípade prevodu známky s podnikom treba preukázať, že došlo k prevodu podniku.
(3)
K žiadosti o súhlas na prevod známky treba pripojiť doklad preukazujúci, že došlo k novému usporiadaniu doterajšej hospodárskej činnosti podniku.
§11
Úrad pre vynálezy a zlepšovacie námety udelí súhlas na prevod ochrannej známky vtedy, ak v dôsledku nového usporiadania hospodárskej činnosti podniku, najmä v dôsledku zmeny výrobno-organizačnej alebo obchodno-organizačnej, prejde výroba alebo predaj predmetov známkou chránených s podniku, pre ktorý je známka zapísaná, na podnik iný.
§12
Prevod ochrannej známky zapíše sa do registra ochranných známok a oznámi sa v Sbierke ochranných známok a chránených vzorov.
Diel IV.
Obnova zápisu ochrannej známky.
§13
(1)
O obnovu zápisu ochrannej známky (§ 7 zákona) žiada sa na Úrade pre vynálezy a zlepšovacie námety písomne; v žiadosti treba uviesť číslo registra, pod ktorým je známka zapísaná, a znenie, poprípade opis známky. Ak sa žiada pri obnove zápisu o rozšírenie soznamu výrobkov známkou chránených alebo ak sa obmedzuje počet chránených výrobkov (§ 8 ods. 2 a 3 zákona), treba k žiadosti pripojiť 6 ich soznamov vyhotovených prieklepom.
(2)
Ak sa žiada o obnovu známky zapísanej na základe zápisu v cudzine (§ 3), treba k žiadosti o obnovu pripojiť potvrdenie o trvaní ochrany vydané kompetentným úradom tejto krajiny.
§14
Obnova zápisu ochrannej známky sa zapíše do registra ochranných známok a oznámi sa v Sbierke ochranných známok a chránených vzorov.

Druhá časť. | Chránené vzory.

Diel I.
Prihláška chráneného vzoru.
§15
(1)
Prihláška chráneného vzoru podáva sa na Úrade pre vynálezy a zlepšovacie námety písomne.
(2)
V prihláške treba uviesť názov a sídlo (meno, priezvisko, zamestnanie a bydlisko) prihlasovateľa, označenie vzoru a vyhlásenie o tom, či sa prihlasuje vzor otvorený či zapečatený; ak ide o prihlášku vzoru vytvoreného zamestnancom (§ 18 ods. 2 zákona), označenie, kto je pôvodcom vzoru. Z prihlášky musí byť zjavné, že prihlasovateľ žiada o zápis chráneného vzoru.
(3)
Prihláška smie obsahovať len jeden chránený vzor.
§16
K prihláške treba pripojiť:
a)
pri vzore otvorenom 2 vyhotovenia vzoru alebo 2 jeho zobrazenia a stručný opis vzoru;
b)
pri vzore zapečatenom vyhotovenie alebo zobrazenie vzoru a stručný jeho opis v zapečatenej obálke, na ktorej je uvedený prihlasovateľ a označený vzor;
c)
ak ide o vzor prihlásený zamestnancom štátneho orgánu (zariadenia), národného alebo komunálneho podniku alebo ľudového družstva, potvrdenie o súhlase s podaním prihlášky (§ 18 ods. 2 zákona), alebo vyhlásenie prihlasovateľa, že vzor nebol vytvorený v súvislosti s odborom jeho práce. Ak bude pripojené len vyhlásenie prihlasovateľa, upovedomí Úrad pre vynálezy a zlepšovacie námety o podaní prihlášky štátny orgán (zariadenie), národný alebo komunálny podnik alebo ľudové družstvo, u ktorého je prihlasovateľ zamestnaný.
§17
(1)
Ak uplatní prihlasovateľ právo prednosti podľa ustanovení medzinárodných dohovorov, musí už v prihláške uviesť čas prihlášky, z ktorej odvodzuje právo prednosti, a krajinu, v ktorej táto prihláška bola podaná.
(2)
Do troch mesiacov od podania prihlášky musí prihlasovateľ svoje právo prednosti preukázať potvrdením o prihláške vzoru, z ktorej odvodzuje právo prednosti. Úrad pre vynálezy a zlepšovacie námety môže uložiť prihlasovateľovi, aby v určenej lehote predložil overené preklady tohto potvrdenia a opisu vzoru.
§18
Ak má prihláška chráneného vzoru nedostatky, vyzve Úrad pre vynálezy a zlepšovacie námety prihlasovateľa, aby nedostatky v určenej lehote odstránil. Ak prihlasovateľ tejto výzve nevyhovie, Úrad pre vynálezy a zlepšovacie námety prihlášku odmietne.
Diel II.
Zápis chráneného vzoru.
§19
(1)
Úrad pre vynálezy a zlepšovacie námety riadne prihlásený vzor preskúma, či splňuje podmienky zápisu (§§ 15 a 16 zákona).
(2)
Ak je Úrad pre vynálezy a zlepšovacie námety po preskúmaní toho názoru, že prihlásený vzor splňuje podmienky zápisu, zapíše ho do registra chránených vzorov, vydá prihlasovateľovi osvedčenie o zápise a oznámi jeho zápis v Sbierke ochranných známok a chránených vzorov; inak prihlášku zamietne.
§20
(1)
Zápis chráneného vzoru v registri obsahuje poradové číslo registra, čas prihlášky a deň zápisu, označenie vzoru s údajom, či ide o vzor otvorený či zapečatený, a názov a sídlo (meno, priezvisko, zamestnanie a bydlisko) prihlasovateľa, poprípade meno, priezvisko, zamestnanie a bydlisko pôvodcu.
(2)
Pôvodné vyhotovenia vzorov, ich zobrazenia a opisy sú súčasťou registra.
§21
Osvedčenie o zápise chráneného vzoru obsahuje všetky údaje obsiahnuté v zápise do registra. Na žiadosť sa v osvedčení vyznačia i zmeny neskoršie v registri urobené.
Diel III.
Práva pôvodcu chráneného vzoru.
§22
(1)
Ak bol zapísaný chránený vzor, vytvorený zamestnancom a prihlásený štátnym orgánom (zariadením), národným alebo komunálnym podnikom alebo ľudovým družstvom (§ 18 ods. 2 veta prvá zákona), upovedomí Úrad pre vynálezy a zlepšovacie námety o zápise vzoru jeho pôvodcu s tým, že môže žiadať, aby bol uvedený v registri chránených vzorov ako pôvodca a aby mu bolo vydané osvedčenie, že je pôvodcom.
(2)
Osvedčenie podľa predchádzajúceho odseku obsahuje meno a priezvisko pôvodcu vzoru, jeho zamestnanie a bydlisko, stručné označenie chráneného vzoru, názov a sídlo prihlasovateľa, poprípade majiteľa chráneného vzoru, deň zápisu a číslo registra, pod ktorým je chránený vzor zapísaný.
§23
Výšku odmeny za vytvorenie vzoru (§ 19 ods. 1 zákona) určuje a odmenu vypláca štátny orgán (zariadenie), národný alebo komunálny podnik alebo ľudové družstvo, ktoré vzor prihlásily, a to podľa smerníc, ktoré sú pripojené k tomuto nariadeniu.
§24
Žiadosť pôvodcu (právneho nástupcu) o prepísanie vzoru (§ 30 ods. 1 veta prvá zákona) podáva sa na Úrade pre vynálezy a zlepšovacie námety písomne. K žiadosti treba pripojiť právoplatné súdne rozhodnutie, že žiadateľ je pôvodcom (jeho právnym nástupcom). Ak nie je súdne konanie dosiaľ skončené, treba pripojiť osvedčenie, že súdne konanie je začaté a že sa v ňom riadne pokračuje; o žiadosti o prepis nebude rozhodnuté, dokiaľ súd právoplatne nerozhodne.
Diel IV.
Nútená licencia.
§25
(1)
Ak vyžaduje všeobecný záujem, aby vzor používal niekto iný než jeho majiteľ a ak nemožno s ním dosiahnuť dohodu, môže Úrad pre vynálezy a zlepšovacie námety povoliť nútenú licenciu (§ 25 zákona). Žiadosť o povolenie nútenej licencie sa podáva na Úrade pre vynálezy a zlepšovacie námety písomne; všeobecný záujem treba v žiadosti osvedčiť.
(2)
Ak nedôjde k dohode o náhrade, rozhodne o nej Úrad pre vynálezy a zlepšovacie námety. Náhradu vypláca ten, na žiadosť koho bola nútená licencia povolená.
Tretia časť.
Spoločné ustanovenia.
Diel I.
Organizácia.
§26
Pôsobnosť vo veciach ochranných známok a chránených vzorov podľa zákona a tohto nariadenia vykonáva Úrad pre vynálezy a zlepšovacie námety.
§27
Úrad pre vynálezy a zlepšovacie námety vedie register ochranných známok a register chránených vzorov.
§28
V registri ochranných známok sa zapisujú ochranné známky (§ 8), ich prevody, obnova zápisu ochrannej známky, zánik ochrannej známky, návrh na výmaz ochrannej známky a jej výmaz, návrh zisťovací a iné dôležité skutočnosti a zmeny, týkajúce sa ochrannej známky.
§29
V registri chránených vzorov sa zapisujú chránené vzory (§ 20), v prípade uvedenom v § 20 zákona pôvodca vzoru, prevod chráneného vzoru a udelenie licencie, povolenie nútenej licencie, prepis chráneného vzoru, prepis pôvodcovstva chráneného vzoru, zánik chráneného vzoru, návrh na výmaz chráneného vzoru a jeho výmaz, návrh zisťovací a iné dôležité skutočnosti a zmeny, týkajúce sa chráneného vzoru.
§30
Zápisy týkajúce sa ochranných vzoriek, zapísaných v doterajšom registri ochranných vzoriek, robia sa v doterajšom registri i naďalej.
§31
(1)
Úrad pre vynálezy a zlepšovacie námety vydáva Sbierku ochranných známok a chránených vzorov, a to v obdobiach a rozsahu podľa potreby.
(2)
V Sbierke ochranných známok a chránených vzorov oznamujú sa zapísané ochranné známky a chránené vzory a všetky dôležité skutočnosti a zmeny ich sa týkajúce.
Diel II.
Konanie.
§32
Úrad pre vynálezy a zlepšovacie námety postupuje tak, aby v konaní vo veciach ochranných známok a chránených vzorov bol zistený skutočný stav veci čo najúčelnejšie a najrýchlejšie. Všetkým účastníkom konania treba dať rovnakú príležitosť, aby uplatnili svoje práva a aby sa vyjadrili.
§33
Splnomocnencom môže byť, pokiaľ nejde o zastúpenie niekoho, kto nemá na území Československej republiky bydlisko alebo sídlo (§ 34 zákona), každá svojprávna a občiansky bezúhonná osoba fyzická alebo osoba právnická.
§34
(1)
Návrh na výmaz ochrannej známky alebo chráneného vzoru (§§ 12 a 29 zákona) a návrh zisťovací (§§ 13 a 31 zákona) podávajú sa na Úrade pre vynálezy a zlepšovacie námety písomne.
(2)
Podanie musí obsahovať:
a)
názov a sídlo (meno, priezvisko, zamestnanie a bydlisko) navrhovateľa a ostatných účastníkov, poprípade ich splnomocnenca alebo zákonného zástupcu;
b)
stručný opis skutočností a označenie dôkazov, na ktoré sa navrhovateľ odvoláva;
c)
určitý návrh.
(3)
Podanie treba predložiť v potrebnom počte vyhotovení a s potrebným počtom odpisov príloh.
(4)
Návrh sa môže týkať iba jednej ochrannej známky alebo jedného chráneného vzoru.
(5)
Návrh sa poznamená v registri (poznámka spornosti).
§35
Úrad pre vynálezy a zlepšovacie námety doručí jedno vyhotovenie návrhu i s odpismi príloh odporcovi, poprípade ostatným účastníkom a vyzve ich, aby v určenej lehote podali písomne námietky v potrebnom počte vyhotovení.
§36
Pre počítanie lehôt vo veciach ochranných známok a chránených vzorov platia predpisy o počítaní lehôt v konaní súdnom. Lehoty určené Úradom pre vynálezy a zlepšovacie námety môžu sa v odôvodnených prípadoch predĺžiť na žiadosť podanú pred uplynutím lehoty.
§37
Sťažnosť vo veciach ochranných známok alebo chránených vzorov sa podáva na Úrade pre vynálezy a zlepšovacie námety písomne do 30 dní odo dňa, keď sťažovateľovi bolo doručené rozhodnutie. Úrad pre vynálezy a zlepšovacie námety môže sťažnosti vyhovieť sám; inak o nej rozhodne Patentový sbor pri Štátnom úrade plánovacom (§§ 63 a nasl. zákona č. 6/1952 Sb., o vynálezoch a zlepšovacích námetoch). Oneskorene podanú sťažnosť Úrad pre vynálezy a zlepšovacie námety odmietne.
Diel III.
Záverečné ustanovenie.
§38
Toto nariadenie nadobúda účinnosť dňom 1. apríla 1952.
§ 22.
(1)
Zrušujú sa ustanovenia nariadenia ministra-predsedu Štátneho úradu plánovacieho č. 15/1952 Sb., na vykonanie zákona o ochranných známkach a chránených vzoroch, pokiaľ sú v rozpore s nariadením č. 48/1953 Sb.
Zápotocký v. r.

Ing. Púčik v. r.
Príloha k nariadeniu ministra-predsedu Štátneho úradu plánovacieho č. 15/1952 Sb. na vykonanie zákona o ochranných známkach a chránených vzoroch.
Smernice o odmenách za chránené vzory vytvorené zamestnancami.
Štátny úrad plánovací po dohode so zúčastnenými ministerstvami a ústredným orgánom jednotnej odborovej organizácie vydáva podľa § 19 ods. 2 zákona č. 8/1952 Sb., o ochranných známkach a chránených vzoroch, tieto smernice:
1. Výška odmeny za vzor, vytvorený zamestnancom štátneho orgánu (zariadenia), národného alebo komunálneho podniku alebo ľudového družstva, ktorý bol prihlásený podľa § 18 ods. 2 zákona a bol zapísaný do registra chránených vzorov, závisí na spoločenskom význame chráneného vzoru.
2. Spoločenský význam sa posudzuje najmä podľa zvýšenia odbytu výrobkov zhotovených podľa chráneného vzoru, podľa dosiahnutej úspory alebo podľa toho, ako iným spôsobom chránený vzor prispeje k rozvoju nášho hospodárstva.
3. Odmenu určí voľnou úvahou podľa hľadísk uvedených v predchádzajúcich bodoch a ju vypláca štátny orgán (zariadenie), národný alebo komunálny podnik alebo ľudové družstvo, ktoré chránený vzor prihlásily.
4. Odmeny za chránené vzory presahujúce sumu Kčs 5.000.- schvaľuje ústredný úrad, do pôsobnosti ktorého náleží štátny orgán (zariadenie), národný alebo komunálny podnik alebo ľudové družstvo, ktoré odmenu určily.
5. Odmena sa vyplatí do 1 mesiaca odo dňa, keď sa začalo s výrobou predmetov podľa chráneného vzoru.
6. Tieto smernice nadobúdajú účinnosť dňom 1. apríla 1952.