Hodina otázok a odpovedí s daňovým poradcom – podanie daňového priznania počas pandémie, povinnosť zaplatiť daň, vrátenie preplatkov na dani, platenie preddavkov

V tejto téme môžu predplatitelia  AUTORA.sk zadávať svoje otázky k opatreniam zavedeným v SR pre pandémiu COVID-19.

Daňový poradca, Ing. Vladimír Ozimý bude na ne odpovedať v piatok 02.06.2020 o 11h.

Pravidlá:

 • Otázky môžu klásť len predplatitelia AUTORA.sk  (musíte byť prihlásení)
 • Otázky môžete zadať aj vopred, nielen v rámci danej hodiny.
 • Každý predplatiteľ môže zadať jednu otázku.
 • Otázky sa môžu týkať len vyhlásenej témy, tento krát je to téma “Podanie daňového priznania počas pandémie, povinnosť zaplatiť daň, vrátenie preplatkov na dani, platenie preddavkov.”
 • Otázky zadávate v komentári tohoto článku, odpoveď bude priamo pod Vašou otázkou v rámci “stromovej” štruktúry komentárov.

otazky_odpovede

 

Autor článku

 • Ing. Vladimír Ozimý
 • Ing. Vladimír Ozimý
  Člen slovenskej komory daňových poradcov, lektor, autor viacerých odborných článkov v odborných publikáciach.

5 komentárov

 1. Dobrý deň,
  oznámenie o predĺžení lehoty na podanie daňového priznania podľa § 49 ods. 3 sme podali vo februári 2020 – lehota predĺžená do 30.06.2020.
  Zákon umožňuje posun termínu podania daňového priznania až na koniec mesiaca nasledujúceho po skončení obdobia pandémie, ak táto lehota uplynula počas obdobia pandémie. Ak podáme daňové priznanie a účtovnú závierku za rok 2019 03.06.2020 a obdobie pandémie bude skončené pred 30.06.2020, dokedy budeme povinní zaplatiť daň z príjmu a mesačné preddavky na daň vyplývajúce z DP za rok 2019? Doteraz sme nemali povinnosť platiť preddavky.
  Ďakujeme.

  • TAk ako som popísal vyššie, teda ak by štát vyhlásil ukončenie pandémie v júni 2020, potom platí pre podanie DP a splatnosť dane náhradná lehota a tá je do konca júla 2020. Čo sa týka preddavkov na daň z príjmov tak tam sú rôzne modely. Ak by Vám vyšli povinnosť platiť nižšie preddavky na daň z príjmov z roku 2019 ako ste mali z poslednej známej daňovej povinnosti v roku 2018, potom tieto nižšie preddavky začnete platiť už za mesiac júl 2020 a preplatok na preddavkoch sa buď vráti na základe žiadosti alebo sa započíta z ďalšími preddavkami. Ak by Vám vznikla povinnosť platiť vyššie preddavky z roku 2019 ako z poslednej známej daňovej povinosti, potom do konca júla 2020 (uplynutie náhradnej lehoty podľa §21 lexkorona) môžete naďalej platiť podľa nariadenia vlády nižšie preddavky vypočítané z poslednej známej daňovej povinnosti z roku 2018 a dorovnáte rozdiel až po uplynutí náhradnej lehoty, do konca následujúceho kalendárneho mesiaca, čo je do konca augusta 2020, ak by sme počítali s tým, že pandémia bude ukončená v júni 2020. Ak by ste splnili neplatenie preddavkov podľa § 24a lexkorona z dôvodu poklesu tržieb o 40 % a viac a oznámili ste to, tieto mesiace sa do dorovnacieho modelu nezapočítajú, teda sa “vynechajú”.

Pridaj komentár