§ 49 Odpočítanie dane platiteľom – komentár k DPH

Obsah
18.8 strany
Tento článok obsahuje komentár k §49 zákona 222/2004  Zákona o dani z pridanej hodnoty, príklady a súdne rozhodnutia. Celý obsah komentára k dani z pridanej hodnoty nájdete tu.
Komentár
Právo odpočítať daň vzniká len osobe, ktorá je registrovaná ako platiteľ dane. Jedine v prípade dodania nového dopravného prostriedku (§11 ods.11 a 12 zákona o DPH) z tuzemska do iného členského štátu vzniká právo odpočítať daň každej osobe (§52 zákona o DPH – odpočítanie dane pri dodaní nového dopravného prostriedku).

Odpočítanie dane na zásadný význam v systéme dane z pridanej hodnoty. Judikatúra Súdneho dvora EÚ jasne a jednoznačne uvádza:

“Systém odpočítania dane stanovený smernicou o DPH má za cieľ celkovo zmierniť záťaž, …

Článok si môžete zakúpiť samostatne, alebo si môžete predplatiť prístup ku všetkým článkom.

Kúpiť článok samostatne

 

8

9.6€ s DPH

Zakúpením článku získaváte časovo neobmedzený prístup k danému článku a komentárom.
Ročné predplatné

 

9.99

mesačne
11.99€ s DPH

Prístup ku všetkým článkom za jedno predplatné. Ročné predplatné platíte 12 mesiacov vopred jednou sumou.Mesačné predplatné

s viazanosťou*

11.90

mesačne
14.28€ s DPH

Prístup ku všetkým článkom za jedno predplatné. Mesačné predplatné Vám pravidelne odpočítame z platobnej karty. Viazanosť je 12 mesiacov.Autor článku

  • Ing. Zdenka Jablonková
  • Ing. Zdenka Jablonková
    Je dlhoročnou odborníčkou v oblasti dane z pridanej hodnoty a zaoberá sa ňou od jej zavedenia v Slovenskej republike 1. januára 1993.

Komentáre su uzatvorené.